Bilim İnsanları Bunu da Yaptı: Zihin Okuyarak Düşünceleri Yazıya Döken Bir Sistem Geliştirildi

Bilim insanları düşünceleri doğrudan metne çevirebilen yenilikçi bir teknoloji geliştirdiklerini açıkladılar. Yapılan denemelerde bu sistem sayesinde elde edilen yazıların son derece başarılı ve doğru olduğu gözlemlendi. Detaylar içerikte. ?

Kaynak: 1

Avustralya’daki Sydney Teknoloji Üniversitesi’nden bilim insanları yapay zeka kullanarak beyin dalgalarını metne çeviren bir başlık geliştirdiklerini duyurdu.

Bu taşınabilir başlık özel sensörler aracılığıyla beyin dalgalarını yazıya dönüştürüyor ve bu teknoloji özellikle felçli veya bilinci kapalı hastalar için büyük önem taşıyor.

Araştırmayı yürüten Profesör CT Lin bu çalışmanın beyin dalgalarının doğrudan yazıya dökülebileceğini gösterdiğini ve bu alanda ezber bozan bir araştırma olduğunu belirtti.

Bilim insanları bu teknoloji sayesinde gelecekte biyonik uzuvların kullanımının yaygınlaşabileceğini ve insanların bu uzuvları sadece düşünerek hareket ettirebileceklerini ifade etti.

Profesör Lin bu entegrasyonun nörobilim ve yapay zeka alanlarında yeni atılımlara yol açtığını söyledi.

Elon Musk’ın Neuralink şirketi de benzer bir girişimde bulunmuş ancak Musk bir başlık yerine insan beynine bir çip yerleştirilmesini savunmuştu.

Deney sırasında katılımcılara belirli bir cümle söylemeleri istendi ve katılımcı bu cümleyi düşündüğünde yapay zeka sistemi metne dönüştürdü.

Örnek cümle ‘İyi akşamlar! Umarım iyisinizdir. Ben cappuccino ile başlayacağım lütfen ve ekstra espresso alabilir miyim’ idi ve sistem bu cümleyi ‘İyi akşamlar! İyi misin? Cappuccino, ekstra espresso ile’ olarak metne döktü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx