Tesla çalışanlarının ücretleri sızdı… İşte zam sonrası yeni maaşlar

SpaceX, X, Neuralink’in sahibi Elon Musk’ın bir diğer şirketi de elektrikli araç piyasasının öne çıkan isimlerinden Tesla… Pek çok şirket gibi Elon Musk da kendi şirketinde yeni yıl itibariyle ücretleri güncelledi ve fabrika çalışanlarının saat başına aldıkları ücretler belli oldu.

Geçen ay ABD genelinde fabrika işçilerinin ücretlerini artıran şirket, dahili belgelere göre aralık ayında açıklanan ve 8 Ocak’ta uygulamaya konulan yeni maaş kuralları uyarınca çalışanlarına saat başına 22 ila 39 dolar arasında ödeme yapıyor.

ELON MUSK’TAN ZAM…

Şirket, maaş kademelerini her bölgedeki yaşam maliyetine göre üç bölgeye ayırıyor: Tesla’nın Austin, Texas ve Sparks, Nevada’daki fabrikaları en düşük ücreti alırken; Fremont ve Palo Alto’daki tesisleri en yüksek ücreti alıyordu. Ayrıca Kaliforniya’daki işçiler devletin zorunlu kıldığı saat başına 16 dolarlık asgari ücreti alırken, Nevada ve Teksas’ta sırasıyla saat başına 10,25 dolar ve 7,25 dolar asgari ücret veriliyordu.

Kademe ve bölgelere göre Tesla ücretleri:

Zmlarla beraber Tesla, fabrika işçilerini yedi seviyeye ayırıyor. Örneğin, Fremont fabrikasındaki Seviye 1’deki işçiler yeni ücret yapısı kapsamında saat başına 25,25 dolar alırken, Seviye 7’deki işçilere 35,50 dolar alıyor. Bu arada, en düşük ücret alan bölgelerdeki Seviye 1 çalışanları saat başına 22 dolara kazanıyor.

Tesla’nın ücretlerine rağmen ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre ortalama otomotiv işçisi geçen yıl saat başına yaklaşık 28 dolar kazanıyordu. Amerika Birleşik Devletleri ve Porto Riko’da otomotiv işçilerini temsil eden sendika UAW’nin yeni sözleşmesine göre ise en yüksek maaşı alan otomotiv işçileri, 2027’de sözleşmenin bitimine kadar saat başına 40 dolardan fazla kazanacak.

HER ALTI AYDA BİR İKRAMİYE HAKKI

Tesla’nın sızan belgelerine göre çalışanlar, performanslarına ve Tesla’nın genel sonuçlarına göre her altı ayda bir seviyeler arasında geçiş yapma hakkına sahip olabilecek.

İşçiler ayrıca ocaktan hazirana ve temmuzdan aralık ayına kadar olan performans dönemlerinin sonunda her altı ayda bir ikramiye alma hakkına sahip. Belgeye göre Tesla’nın bonus sistemine Siber Cüzdan adı veriliyor ve bonuslar çalışanların performansına göre belirleniyor.

Tesla’nın çoğunluğu ABD’de olmak üzere 140 binden fazla çalışanı bulunuyor ve elektrikli otomobil üreticisi, son aylarda maaşları artıran birkaç şirketten biri. Toyota ve Hyundai de ABD fabrikalarındaki ücretleri de artırdı.

Tesla aynı zamanda sendika baskısıyla da karşı karşıya. UAW Başkanı Shawn Fain, gözünün Tesla’da olduğunu ve Tesla’nın Fremont Fabrikası’ndaki çalışanların zaten bir UAW organizasyon komitesi oluşturduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx