Türklerin Sokakta Çıplak Ayakla Dolaşan Avustralya Halkına Gösterdiği Tepkilere Siz de Hak Vereceksiniz!

Avustralyalılarda sokakta çıplak ayakla dolaşmak gibi enteresan bir gelenek var. Adına ister kültür deyin ister başka bir şey bu durum bizim gibi toplumlarda şaşırılan bir durum. Peki neden böyle yapıyorlar? Detaylar içerikte!

Her ülkenin kendine has gelenekleri ve kültür anlayışı vardır. Bu içerik çıplak ayakla gezmek üzerine olduğundan ‘ayak’ konusu üzerinden örnek vereceğim.

Bizim kültürde eve ayakkabıyla girilmezken Batı ülkelerinde evin içerisinde ayakkabıyla gezmek normal kabul edilen bir davranıştır.

Peki ya sokakta çıplak ayakla gezenler? Fakir ülkelerde halkın sokakta çıplak ayakla gezmesi yoksulluğun göstergesiyken aynı şey refah içerisinde yaşayan toplumlar için geçerli değil.

Sıradaki haberimiz Avustralya’da dışarıda çıplak ayakla gezenlerle ilgili. Twitter’da @halilbabilli adlı bir kullanıcı, Avustralya’da sıklıkla uygulanan sokakta çıplak ayakla dolaşmayla ilgili bir TikTok videosu paylaştı.

Paylaşımda bunun çok yaygın olduğunu ve kendisinin de 5-6 yıldır çok fazla yaptığını dile getirdi. Ancak bazı kafelerin ve restorantların, çıplak ayakla gelenlere hizmet vermeyeceklerini kapıya yazdıklarını da belirtti.

Ben de bu konuyu biraz araştırdığımda Avustralya halkının neden çıplak ayakla gezdiğine dair bazı bilgiler buldum. Mesela bu anlayış, Avustralyalıların doğal ve özgür ruhlu olmasından ileri geliyormuş.

Avustralya’da kışın soğuk olan bir bölgede yaşayanlar yaz geldiğinde ayakkabıları giymezmiş. Bunun nedeni de ayakların kışın çok uzun saatler bot ve çorap içinde kalıp nefes alamaması. Anlayacağınız bu halk ayakların sertleşmesinden hiç hoşlanmıyor.

Bir diğer sebepse onlarda “plaj kültürü” olması. İnternette Avustralyalı birinin yazdığına göre “kumun ya da bastıkları yer” neyse onun tadını çıkarmak onlar için çok değerli bir şey.

Çıplak ayakla yürümenin ayaklardaki kasları ve tendonları güçlendirmek gibi sağlığa faydaları olabileceğini bildikleri için de bunu düzenli olarak yapıyorlar diyelim.

Peki yine en başa gelelim: Twitter’daki çıplak ayakla dolaşma paylaşımına bizim halktan ne yorumlar yapıldı bir bakalım.

Yapabilsek güzel şey aslında…

Ne kadar dümdüz ve realist bir yaklaşım:

Sokaklar temiz olduğuna göre yapılır, neden olmasın.

Sivaslı esnafın “Bu insanlar nereye sıçacak” sözü infial yarattığı için artık ilk aklımıza hep tuvalet geliyor.

Biri cidden bunu açıklasın:

Bizde ayakkabı önemli biliyorsunuz. Cuma namazı çıkışı çalınan bir şey bu.

Bu yorumu kimden okurum diye düşünürken:

Bu pis olaylar yüzünden hayalini bile kuramıyoruz ayakkabısız gezmenin…

Bir Avustralyalıyı Ümraniye kafes dövüşüne çağırmanın tam sırası!

Yalan yok, her kelimesi doğru.

Dizinin adını görür gibiyim: Masumlar Ayağı

Tarantino haberi alır almaz uçak biletini ayarladı bile…

Siz bu ayakkabısız dolaşma geleneği hakkında ne düşünüyorsunuz? Bizde olsa neler olurdu? Yorumlara buyrun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx