Türk Boğazları iki yıldır tam kapalı

AYDIN HASAN Ankara – Dört Rus savaş gemisinin geçişi talebinin geri çevrilmesinin yanı sıra Ukrayna’nın İngiltere’den aldığı mayın gemilerinin de Çanakalle Boğazı ve İstanbul Boğazı’ndan geçişine izin verilmedi. 

Türkiye, Rusya’nın 24 Şubat 2022’de başlayan Ukrayna’ya saldırısı üzerine “savaş değrelendirmesi” yapmasının ardından Montrö Sözleşmesinin 19. Maddesini uygulamaya koydu. 19. Madde, Türkiye’nin savaşan taraf olmadığı hallerde Boğazların savaşan tarafların askeri gemilerine kapatılmasını öngörüyor.  

27 Şubat 2022 tarihinden itibaren Türk Boğazları’nın, savaşan devletler olan Ukrayna ve Rusya’nın askeri gemilerine kapalı tutulması kararı alındı. Ticari gemiler ise bayrağı ve yükü ne olursa olsun Boğazlardan tam geçiş serbestisinden yararlanmaya devam ediyor. 

Montrö Sözleşmesi’nin 20. Maddesi, Türkiye’nin savaşan taraf olması, 21. Maddesi ise Türkiye’nin kendisini yakın savaş tehdidi altında görmesi halinde uygulanıyor.  

Türkiye, mevcut durumda 20. ve 21. Maddelerin işletilmesine gerek görmedi ancak fiilen Boğazlar’dan üçüncü ülkelere ait bir savaş gemisinin geçişine de izin vermedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx