Kısa Çalışma Ödeneği nedir, kimler alabilir? Kısa Çalışma Ödeneği uzatıldı mı, ne zaman bitecek? KSÖ kaç TL?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerde Adana, Gaziantep, Hatay, Malatya, Kilis, Osmaniye, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve Elazığ da etkilenmişti. Erdoğan’ın yaptığı Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarının ardından KÇÖ (Kısa Çalışma Ödeneği) gündem oldu. Peki, Kısa Çalışma Ödeneği nedir, kimler alabilir? Kısa Çalışma Ödeneği uzatıldı mı, ne zaman bitecek? KÇÖ kaç TL? İşte ayrıntılar…

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR? (KÇÖ NEDİR?)

Kısa Çalışma Ödeneği nedir araştıranlar için Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) kısa çalışma ödeneğini şu şekilde tanımlıyor:

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulama.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UZATILDI MI?

24 Temmuz Pazartesi günü gerçekleşen son Kabine Toplantısı’nın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Kısa Çalışma Ödeneği’ne ilişkin şunları söyledi;

“Depremden hemen sonra ilan ettiğimiz mücbir sebep uygulamasıyla afetzedelerimizin yükünü hafifletmiştik. Kısa çalışma ödeneğini 3 ay süreyle uzatıyoruz. Ödenekten 115 bin insanımızın istifade etmesini sağlayacağız.” ifadelerini kullandı.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ (KÇÖ) NE ZAMAN BİTECEK?

Başkan Erdoğan’ın açıklamalarına göre, Temmuz ayında sona ermesi beklenen Kısa Çalışma Ödeneği 3 ay daha uzatıldı. Bu kapsamda KÇÖ Ekim ayında sona erecek. Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanan vatandaşlar, yeni bir karar çıkmaması halinde son KÇÖ destek ödemelerini Ekim ayında alacak.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NE KADAR, KAÇ TL?

Kısa Çalışma Ödeneği hesaplanırken, çalışan kişinin 12 ay üzerinden prime esas kazancı dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı olarak hesaplanıyor. Kısa Çalışma Ödeneği hesaplamasında dikkat edilen bir diğer hususta, Kısa Çalışma Ödeneği’nin aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçmemesi şartının koşulması. Bu şekilde hesaplanan ve başvuran iş yerlerinin işçilerine verilen Kısa Çalışma Ödeneği , işçilerin çalışmadıkları günler için ödeme olarak yapılıyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NASIL HESAPLANIYOR?

Binlerce kişinin faydalandığı Kısa Çalışma Ödeneği’nin nasıl hesaplandığı işveren ve işçiler tarafından kontrol ediliyor. 26 Mart’tan bu yana binlerce kişi Kısa Çalışma Ödeneği almaya devam ediyor. Kısa Çalışma Ödeneği bitiş tarihi ile ilgili kesin bir süresinin olmaması Kısa Çalışma Ödeneği nasıl hesaplanıyor araştırmasına yönlendiriyor. Özellikle emeklilik süresini hesaplamak isteyen çalışanlar Kısa Çalışma Ödeneği emeklilik süresini kısaltıyor mu sorularıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İletişim Merkezi destek hattı ALO 170’ten yardım almaya çalışıyor.

Kısa Çalışma Ödeneği hesaplanırken, çalışan kişinin 12 ay üzerinden prime esas kazancı dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı olarak hesaplanıyor. Kısa Çalışma Ödeneği hesaplamasında dikkat edilen bir diğer hususta, Kısa Çalışma Ödeneği’nin aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150’sini geçmemesi şartının koşulması. Bu şekilde hesaplanan ve başvuran iş yerlerinin işçilerine verilen Kısa Çalışma Ödeneği , işçilerin çalışmadıkları günler için ödeme olarak yapılıyor. Eğer iş yerinin tam olarak faaliyetinin durdurması söz konusu ise Kısa Çalışma Ödeneği üst sınır olan 4380,99 TL’yi aşamıyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

Resmi Gazete’de, ‘OHAL Kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Alanına İlişkin Alınan Tedbirlere Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ yayımlandı. Buna göre, OHAL kapsamında bulunan kentlerdeki işverenler, Türkiye İş Kurumu’na (İŞKUR) iş yerlerinin yıkık, acil yıkılacak, ağır ya da orta hasarlı olduğunu belgelemeleri durumunda, ‘uygunluk tespiti’ beklenmeksizin kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx