Goodyear ve TNO, Lastik Zekası ile daha güvenli mobiliteyi mümkün kılıyor

Goodyear, akıllı lastik teknolojisi geliştirme konusunda geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği iş birliklerine bir yenisini daha ekledi: TNO. Goodyear SightLine tarafından desteklenen lastik zekasının gelişmiş kilitlenme önleyici fren sistemlerine entegre edilmesi, durma mesafesini yaklaşık altı fit azaltmak hedefleniyor. 

Goodyear ve TNO, akıllı lastik bilgilerinin entegrasyonu yoluyla fiziksel bir araçtaki ABS kontrolörünün performansını değerlendirmek ve ölçmek için 2021 yılında ortak araştırma ve test girişimleri aracılığıyla iş birliği yapmaya başladı. 

ABS, modern araçlarda sürücünün frenleme sırasında direksiyon kontrolünü korumasına yardımcı olmak için tasarlanmış önemli bir güvenlik bileşenidir. Goodyear ve TNO, fiziksel bir test aracı üzerinde ortak araştırma ve testler yaparak, lastik tipi ve aşınma durumu gibi özelliklerle ilgili bilgilerle donatılmış gelişmiş bir ABS’nin potansiyel olarak genel sistem verimliliğini artırabileceğini ve fren mesafesini 5,75 fit kadar azaltabileceğini etkili bir şekilde gösteriyor. 

Goodyear SightLine, gelişmiş algoritmalar ve gerçek zamanlı izleme yoluyla lastik, araç ve yol koşullarına görüş açısı sağlıyor. Goodyear’ın lastik istihbarat teknolojilerindeki gelişmeleri, akıllı ve sürdürülebilir mobilitenin yeni bir çağını başlatarak ulaşımın geleceğini dönüştürmeye hazırlanıyor. 

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi’ne göre, 2021 yılında 1,7 milyondan fazla arkadan çarpma meydana geldi ve bu rakam Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm çarpışmaların yaklaşık üçte birini oluşturuyor. Bu entegrasyon, sürücülerin kazalardan kaçınmasına yardımcı olma ve çarpışmaların şiddetini azaltma potansiyeline sahip olan durma mesafesi performansını artırarak yol güvenliğini artırabilir. 

Goodyear Lastik Zekası ve e-Mobilite çözümleri başkan yardımcısı Werner Happenhofer, “TNO ile ortak çalışmamız, müşterilerimize daha fazla değer sunmak ve mobilitenin geleceğini desteklemek için heyecan verici olasılıklarla birlikte çok değerli bilgiler sağladı. Goodyear olarak, lastik zekasının gücünden yararlanarak, gelecekteki mobilitenin cesur hedefi olan kazaların azaltılmasına katkıda bulunabileceğimize inanıyoruz” dedi. 

TNO Mobilite ve Yapılı Çevre Birimi Genel Müdürü Machteld de Kroon, “TNO kendini araçların güvenliğini, verimliliğini ve sürdürülebilirliğini artırmaya adamıştır. Goodyear ile iş birliğimiz, fren mesafesinin her santimetresini en aza indirmeyi amaçlıyor. Lastiklerin ve fren sistemlerinin entegrasyonunu geliştirerek kazaların azaltılmasına ve nihayetinde hayatların kurtarılmasına katkıda bulunabileceğimize inanıyoruz” dedi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx