Eskişehir merkezli dolandırıcılık operasyonu: 11 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, “nitelikli dolandırıcılık” suçu kapsamında iş bulma, kredi çekme, araç satın alma, tayin, atama gibi vaatlerle çok sayıda kişiyi dolandırdıkları iddiasıyla yakalanan 11 şüpheliyle ilgili başlattığı soruşturmayı tamamladı.

Hazırlanan iddianamede, şüphelilerin 1,5 milyon lira dolandırdıkları ileri sürülen 22 mağdura kendilerini, “MİT personeli”, “milletvekili”, “Cumhurbaşkanlığı basın danışmanı”, “üst düzey KOSGEP yetkilisi” ve “devlet görevlisi” olarak tanıtıp, işe yerleştirme, kredi çekme, tayin ve atama işlemleri gibi vaatlerde bulundukları yer aldı.

İddianamede, şüphelilerin sınavsız kamu kurumlarına işçi ve memur yerleştirdikleri, görev başındaki memurları ise istedikleri yerlere atama ve tayin işlerini yapma vaadiyle kandırdıkları tespit edildi.

İddianamede ayrıca şüphelilerden 3’ü hakkında 1 kez, 2’si hakkında 2 kez, 1’i hakkında 5 kez, 1’i hakkında 6 kez, 1’i hakkında 7 kez, 1’i hakkında 8 kez ve 2’si hakkında 15 kez hapis cezası talep edildi.

Şüpheliler hakkında 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesine “kişinin, kendisini kamu görevlisi veya banka, sigorta, kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması veya bu kurumlarla ilişkili olduğunu söylemesi suretiyle dolandırıcılık” suçlamasıyla dava açıldı.

NE OLMUŞTU?

17 Nisan 2023’te İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde “nitelikli dolandırıcılık” suçu kapsamında iş bulma, kredi çekme, araç satın alma, tayin, atama gibi vaatlerle çok sayıda kişiyi dolandırdıkları iddia edilen şüphelilerin yakalanması için özel çalışma yapmış, Eskişehir, İstanbul, Uşak ve Şanlıurfa’da düzenlenen eş zamanlı operasyonda 11 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Eskişehir’e getirilen 11 şüpheli arasında bulunan Recep Ç, Türker T, İsmail T. ve Okan S. “nitelikli dolandırıcılık” suçundan tutuklanmış, diğerleri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

Şüphelilerin evlerinde ve iş yerlerinde yapılan aramada, mağdurlara ait belgeler ile tabanca ele geçirilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx