Cumhurbaşkanı Erdoğan Macaristan’a gidiyor

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Macaristan Başbakanı Orban’ın davetine icabetle, Türkiye-Macaristan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin Altıncı Toplantısı vesilesiyle yarın, Macaristan’a resmi ziyarette bulunacağı belirtildi.

Ziyarette ekonomi, ticaret, savunma, kültür gibi alanlarda ikili ilişkilerin gelişitirilmesine yönelik 16 belge imzalanacak.

Görüşmelerde ikili, bölgesel ve küresel konular hakkında görüş alışverişinde de bulunulacak. Ayrıca Türkiye-Macaristan Kültür Yılı’nın açılış törenini de gerçekleştirilecek.

Ziyaret tarihinin 18 Aralık 1923’te iki ülkenin imzaladığı Dostluk Anlaşması’nın yıl dönümüne denk gelmesi de anlam ifade ediyor.

16 BELGE İMZALANACAK

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Macaristan’la tüm bakanlıklar, her düzeyde çok kapsamlı işbirliği içerisinde. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ziyaretinde dışişleri, milli savunma, içişleri, ticaret, enerji ve tabii kaynaklar, sanayi ve teknoloji, aile ve sosyal hizmetler ile kültür ve turizm bakanları olmak üzere 8 bakan eşlik edecek.

Ziyaret kapsamında iki ülke arasında çeşitli alanlarda 16 belgenin imzalanması bekleniyor.

MACARİSTAN’IN TDT’YE KATKISI

Türk Devletleri Teşkilatına (TDT) gözlemci üyeliği bulunan Macaristan’ın dış politikasını çeşitlendirmek maksatlı Doğu’ya açılım politikası yürüttüğü ve Orta Asya ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmek istediği görülüyor.

Geçmişten gelen uzak akrabalık bağlarının TDT gözlemci üyeliği için zemin hazırlamasıyla Macaristan, aktif şekilde TDT içerisinde faaliyetlerini yürütüp katkı sunuyor.

Ziyaret kapsamında TDT ile ilgili somut bir gelişme olmasa da örgüt içerisinde işbirliği, Macaristan ile Türkiye arasındaki görüşmelerde gündemde olacak.

MACARİSTAN İLE TÜRKİYE, PEK ÇOK KONUDA AYNI BAKIŞ AÇISINA SAHİP

Macaristan ile Türkiye, bölgesel ve uluslararası pek çok gelişmede aynı bakış açısına, ilişkilerin önemi ve geliştirilmesi konusunda çok kuvvetli bir iradeye sahip bulunuyor.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi, hedefin altında olsa da büyük bir potansiyeli de barındırıyor ve karşılıklı güven olması önem arz ediyor.

Macaristan’ın Avrupa Birliği (AB) üyeliği, Türkiye açısından önem arz ederken Macaristan bakımından göç ve enerji güvenliği alanında Türkiye çok önemli bir ülke.

TÜRKİYE, ENERJİ GÜVENLİĞİ AÇISINDAN MACARİSTAN İÇİN ÖNEMLİ

İki ülke arasında son dönemde savunma sanayisi işbirliğinde gelişmeler yaşanırken Macaristan, Türkiye’yi özellikle enerji arzı bakımından çok önemli bir ülke olarak görüyor.

Macaristan’ın doğal gazının yüzde 50’si TürkAkımı üzerinden geçiyor ve Azerbaycan’dan alınan gaz da Türkiye üzerinden Macaristan’a naklediliyor. Bu nedenle Türkiye, Macaristan’ın enerji güvenliği açısından çok önem verdiği bir ülke olarak görülüyor.

İki ülke arasında NATO kapsamında da yakın işbirliği yürütülüyor ve Macaristan, Türkiye için Avrupa’da güvenilebilecek ve işbirliğini de bu güven ilişkisine dayandırarak geliştirebilecek bir ülke olarak ön plana çıkıyor.

Liderler düzeyinde bu ortak anlayışın bütün diğer katmanlara etki ettiği görülürken bu sayede her alanda sorunsuz bir şekilde ilerliyor.

KARŞILIKLI ZİYARETLER YAKINLIĞI GÖSTERİYOR

2023’te devlet ve hükümet başkanları düzeylerinde gerçekleştiren ziyaretlerin sayısına bakıldığında iki ülkenin ne kadar yakın olduğu görülüyor.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın göreve geldikten sonra ilk ziyaret ettiği ülkelerden birisi Macaristan’dı. İki ülke arasında farklı bakanlıklar düzeyinde de yakın ilişkiler bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx