Çağlayan’da avukatlardan Can Atalay’a tahliye eylemi

Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye İşçi Partisi’nden milletvekili seçilen Can Atalay’ın “seçilme hakkı” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” yönlerinden hak ihlali olduğuna yönelik 25 Ekim’de verdiği karar, önceki akşam mahkemeye ulaşmıştı. Can Atalay’ın meslektaşları ise, AYM kararının uygulanması için Çağlayan Adliyesi’nde oturma eylemi yapıyor.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) Hatay milletvekili seçilen Can Atalay’ın “seçilme hakkı” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” yönlerinden hak ihlali olduğuna hükmetti.

5’E KARŞI 9 OY

AYM’nin 9 üyesinin ‘hak ihlali’ yönünde oy kullandığı, 5 üyenin ise red oyu kullandığı 25 Ekim tarihli karar önceki akşam İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştı.

Mahkemenin dosyaya ilişkin karar vermesi beklenirken, Can Atalay’ın meslektaşları Çağlayan Adliyesi’ndeki fuaye alanında oturma eylemi yapıyor.

NE OLMUŞTU?

Gezi davası tutuklusu Can Atalay TİP’ten Hatay milletvekili seçilmesinin ardından “milletvekili seçilmesi nedeniyle hakkındaki yargılamanın durması ve tahliye edilmesi” talebi Yargıtay 3. Ceza Dairesince reddedilmişti.

Bunun üzerine Atalay’ın avukatları yargılamada durma kararı verilmesi ve tahliye talebinin reddedilmesi nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu.

Bu arada Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı davasında Can Atalay’a verilen 18 yıl hapis cezasını onamıştı. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 12 Ekim’de başvurunun görüşülmesini, bir üyenin dosyaya hazırlanamadığını belirtmesi üzerine ertelemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx