Araç Muayenesinde Herkesten Alınan Ücret İçin Mahkemeden Emsal Karar! Başvuran Herkes Bu Parayı Geri Alacak

Otomobillerin türüne göre belirli periyodik aralıklarla muayene işlemlerinden geçmesi zorunlu tutulurken, Türkiye’de bu uygulamalar TÜVTÜRK tarafından idame ettiriliyor.

Oldukça karmaşık ve uğraş verici bir uygulama olan araç muayenesinde vatandaşların çilesi randevu safhasında başlarken, muayene işlemi sırasında yapılan kesintiler nedeniyle milyonlarca vatandaş yetkililere tepki gösteriyor.

KESİLEN O ÜCRET GERİ ÖDENECEK

Son olarak Ömer Altuntaş isimli bir vatandaş, Trabzon”da 2022 yılı aracının muayenesini yaptırmak için gittiği araç muayene istasyonunda banka kartıyla yaptığı ödemede kendisinden 12,41 TL’lik komisyon ücreti alınmasını Tüketici Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme, Altuntaş’ı haklı buldu ve 12,41 TL’lik komisyon ücretinin tüm masraflar dahil edilerek 131 lira olarak ödenmesine hükmetti.

KARAR EMSAL NİTELİĞİ TAŞIYOR

Bireysel başvuru yoluyla yapılan bu işlemde mahkemenin verdiği karar, emsal niteliği taşıyacak. Bu nedenle karara dayanarak aynı işlem için itiraz eden vatandaşlar, hızlı bir süreç sonucunda zararlarını tazmin etme hakkına sahip olacak.

“FARKINDALIK OLUŞTURMAK İÇİN BAŞVURDUM”

Araç muayene ücreti için 450 TL’lik tutarı yanında nakit para olmadığı için banka kartıyla ödeme yaptığını ve kendisinden komisyon ücreti istendiğini ifade eden Altuntaş, “Geçen yılın Nisan ayında muayene istasyonunda aracımızın muayenesi yaptırdık. Ödemeyi nakit istediler ancak yanımda nakit yoktu. Maaş kartıyla yani banka kartıyla ödeme yaptığımda bizden komisyon istediler. Nedenini sorduğumuzda, kendilerinin böyle bir uygulaması olduğunu ve yasal herhangi bir dayanak sunmak zorunda olmadıklarını beyan ettiler. Biz de mecburen 12,41 TL’lik komisyonumuzu ödedik. Sonrasında mahkemeye başvurdum, bu tabi ki zor bir süreçti. Mahkemede haklı olduğumuz ortaya çıktı. Neticede alınan 12,41 TL’lik komisyon ücretinin bize iadesi yapılıyor. Dolayısıyla bilgilendirme adına, farkındalık oluşturması adına böyle bir girişimde bulundum” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx