Pegasus casus yazılımı firmasının eski CEO’su yeni girişimi için milyon dolarlar açıkladı

İsrailli girişimci Hulio, yeni start-up’ı Dream Security tarafından yayınlanan ve pek dikkat çekmeyen bir YouTube videosunda “Gazze sınırındayız” dedi. Göreve çağrılmış bir yedek asker olan Hulio, videoda omzuna asılı bir silahla görünüyordu.

“Bu çok duygusal,” dedi. “Hepimiz burada olduktan sonra, bazılarımız yedek, bazılarımız hükümete başka şekillerde yardımcı olduktan sonra, bunu burada yapmanın yüksek teknoloji topluluğuna ve İsrail halkına harika bir mesaj olduğunu düşünüyorum.”

Ağustos 2022’de NSO’daki görevinden istifa eden Hulio net bir sinyal gönderiyordu: Geri dönmüştü.

NSO’nun casus yazılımlarının insan hakları ihlallerindeki rolü ve şirketin ABD hükümeti tarafından kara listeye alınmasıyla ilgili ifşaatlarla gölgelenen sarsıntılı birkaç yılın ardından Hulio ve ekibi, Hamas’ın saldırısından tam bir ay sonra, yeni siber güvenlik şirketi Dream Security için yüce hedeflerini duyurmak için bu anı kullanıyordu.

İsrailli bir Amerikalı risk sermayedarı ve Dream’in kurucularından Michael Eisenberg tanıtım videosunda “İsrail yüksek teknolojisi sadece burada kalmakla kalmayacak, aynı zamanda bundan daha iyi bir şekilde büyüyecek” dedi. “Nerede ihtiyaç duyulursa duyulsun, hangi ülkede ya da hangi şirkette ihtiyaç duyulursa duyulsun, zamanında teslim edecek.”

Yeni projeleri de bir başka siber güvenlik şirketi.Ancak telefon korsanlığı yerine Dream – “Algıla, Yanıtla ve Yönet” sözcüklerinin kısaltması – enerji tesisleri gibi kritik altyapılar için siber koruma sunuyor.Dream Security, NSO’nun bir araya getirdiği başarılı ekibin üzerine, zor durumdaki casus yazılım firmasından getirilen yeteneklerle inşa ediliyor.NSO’nun en az bir düzine üst düzey yetkilisi ve çalışanının yanı sıra hem NSO hem de Dream’in ilk yatırımcılarından biri, geçen yıl kuruluşundan bu yana Hulio’yu Dream’e kadar takip etti.The Intercept’in yorum talebine yanıt veren Dream Security avukatları, şirketlerin farklı varlıklar olduğunu söyledi.Dream’in avukatlarından Thomas Clare bir mektupta, “İki kuruluş arasındaki tek bağlantı Bay Hulio ve daha önce NSO Group’ta çalışmış olan yetenekli çalışanların küçük bir kısmıdır” dedi. NSO Group sözcüsü Liron Bruck ise The Intercept’e verdiği demeçte “İki şirket arasında herhangi bir bağlantı bulunmamaktadır” dedi.

“Bu endişe verici.NSO’nun imajını ve geçmiş sicilini aklamanın yeni bir yolu gibi görünüyor.”
Şimdi, bu kadar çok NSO çalışanının yeni bir bayrak altında toplanmasıyla, eleştirmenler eski firmanın skandallarının unutulacağından endişe ediyor.

Dijital haklar savunuculuğu grubu Access Now’ın teknoloji hukuku danışmanı Natalia Krapiva, “Bu endişe verici,” diyor. “NSO’nun imajını ve geçmiş sicilini aklamanın yeni bir yolu gibi görünüyor.”

NSO Group aynı zamanda İsrail’in savaş çabalarını kendi itibarını düzeltmek için de kullanıyor. NSO’nun telefon hackleme yazılımı Pegasus’un insan hakları ihlallerinde oynadığı rolün ortaya çıkması ve firmanın ABD’de kara listeye alınmasının ardından şirket yıllarca mali sıkıntılar yaşadı. Yeni yılda, İsrail medyasının genişleme ve yeniden yapılanma ile ilgili haberleriyle geri dönüyor gibi görünüyordu.

Dream’in avukatı Clare, Hulio’nun artık NSO ile bağlantısı olmadığını vurguladı. Clare The Intercept’e şunları yazdı: “Şu anda Bay Hulio’nun NSO Group’ta ne memur, ne çalışan ne de hissedar olarak hiçbir çıkarı bulunmamaktadır.” “Dream Security’nin 2022’nin sonlarında kurulmasından bu yana şirketi sadece kendisi yönetmektedir.”

Hulio’nun başında olduğu Dream, İsrail, Avrupa ve ABD’deki çeşitli aşırı sağcı figürlerle bağlantıları olan eklektik ve etkili bir liderlik ekibine ve siber güvenlik sektörüne hakim olmak için bu bağlardan yararlanmaya yönelik iddialı bir plana sahip.

Yeni Görev, Aynı Yöneticiler

Hulio, Dream ile “saldırı tarafından savunmaya” geçtiğini, gaz ve petrol tesisleri de dahil olmak üzere altyapıyı savunmaya odaklandığını söyledi. Şirket için jargon yüklü bir tanıtım yazısı, tehditleri tespit etmek için gözetim ve belirtilmemiş bir “hızlı yanıt verme gücü” sağlamasıyla övünüyor.Clare, “Dream Security’nin ürünü, kritik altyapıyı ve devlet düzeyindeki varlıkları korumak için savunma amaçlı bir siber güvenlik çözümüdür” dedi.”Dream Security herhangi bir casus yazılım ya da başka bir kötü amaçlı yazılım ürününün yaratılması, pazarlanması ya da satışıyla ilgili değildir.”Clare, Dream’in misyonunun “karar vericilerin devletler, terör örgütleri ve hacker grupları tarafından gerçekleştirilen kötü amaçlı yazılım saldırıları gibi gerçek ve potansiyel siber tehditlere karşı hızlı ve etkin bir şekilde hareket etmelerini sağlamak” olduğunu söyledi.

Bir başka Dream avukatı ve Clare’in firmasında çalışan Kathryn Humphrey, bir dizi e-postadan birinde şunları söyledi: “Dream Security saldırgan siber ile ilgili değildir ve saldırgan siber ile ilgili olmak gibi bir niyeti de yoktur.Dream Security dünyanın en iyi yapay zeka tabanlı savunma amaçlı siber güvenlik platformunu geliştirmektedir ve tek misyonu da budur.”

Görev yeni olabilir, ancak Dream’in personelinin bir kısmı NSO emektarlarından oluşuyor. İsrail iş dünyası basınında yer alan yeni bir rapora göre Dream’in 60’ı İsrail’de olmak üzere 70 çalışanı var.The Intercept, 13 eski NSO çalışanının şu anda Dream Security’de çalıştığını tespit etti – yeni şirketin yaklaşık beşte biri.Humphrey, The Intercept’e yazdığı mektupta “Dream Security, dünya çapında lider yapay zeka tabanlı siber güvenlik şirketi olma hedefine ulaşmak için en iyi yetenekleri işe aldı” dedi.”Küçük bir azınlık, yöneticiler ve diğer çalışanlar da dahil olmak üzere NSO Group’un üst düzey yetenekleridir.”Hulio’nun kendisine ek olarak, eski üst düzey NSO yetkilileri Dream’in üst kademelerine nüfuz ediyor. Satış müdürlerinden insan kaynaklarına ve hukuk departmanlarına kadar, NSO’dan en az yedi eski yönetici şu anda Dream’de aynı pozisyonlarda görev yapıyor.Güvenlik araştırmacılarından yazılım mühendislerine ve pazarlama tasarımcılarına kadar beş Dream çalışanı da daha önce NSO’da çalışmış.

Dream’in avukatları The Intercept’e şirketler arasındaki “tek örtüşmenin” Hulio ve eski NSO çalışanları olduğunu söyledi, ancak başka insanlar NSO’nun geçmişi ile Dream’in bugününü birbirine bağlıyor. Bir vakada bu bağ aileseldi: Dream’in kurucularından Gil Dolev, NSO sözcüsü Bruck’a göre geçen yıla kadar NSO Group’un başkanlığını yapan Shiri Dolev’in kardeşi. (Shiri Dolev yorum talebine yanıt vermedi.)

İki şirket aynı zamanda en az bir yatırımcıyı paylaşıyor. NSO’nun ilk yatırımcısı Eddy Shalev, The Intercept’e Dream’e para yatırdığını söyledi. Shalev, “NSO’nun ilk yatırımcılarından biriydim,” dedi. “Artık NSO ile bir ilişkim yok. Dream Security’ye yatırım yaptım.”

Shalev’in Dream ve NSO’daki yatırımları sorulduğunda Humphrey, “Eddy Shalev değerli bir yatırımcı olsa da, büyük bir yatırımcı değil – yatırımı Dream Security’ye yatırılan toplam miktarın yaklaşık %1’i kadar” dedi.

Avusturya’nın Mini-Trump’ı

Dream Security’nin stratejisi, kuruluşundan itibaren uluslararası sağ ile kurum içi bir bağlantıya dayanıyordu.”Avusturya’nın mini Trump’ı” olarak adlandırılan eski Avusturya Şansölyesi Sebastian Kurz, Dream’in kurucu ortaklarından biri.Eski şansölye, yolsuzluk iddialarıyla karşı karşıya kalarak Ekim 2021’de Avusturya hükümetinden istifa etmek zorunda kaldı ve ilgili suçlamalarla yargılanmaya devam ediyor.

Kurz bu süreçte güçlü dostlar edindi. Sağcı Macaristan Başbakanı Victor OrbánYeni sekmede açılır ve eski Başkan Donald Trump’ın damadı ve eski üst düzey danışmanı Jared KushnerYeni sekmede açılır da dahil olmak üzere Avrupa ve ABD’deki üst düzey yetkililerle ilişkileri olduğu bildiriliyor.Geçen yıl Kurz, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri gibi Körfez monarşileri arasında normalleşmeyi teşvik etmek için kurulan Abraham Anlaşmaları Barış Enstitüsü’nün fahri danışma konseyinde Kushner’e katıldı – muhalifleri bastırmak için NSO’nun Pegasus yazılımını kullanan otoriterler.

Güçlü siyasetçilerle olan tüm bağlantılarına rağmen uzmanlar Kurz’un hiçbir zaman salt bir ideolog olmadığını söylüyor. Viyana Üniversitesi’nde Avusturya siyaseti profesörü olan Laurenz Ennser-Jedenastik, “Kurz gerçekten bir siyasi profesyonel” dedi.”Hiçbir zaman kimseyi herhangi bir şeye aşırı derecede mahkum olarak görmedi.Bence kişisel kariyeri ve işi her zaman bir numaralı önceliğiydi.”

“Kurz gerçekten de bir siyaset profesyoneli. … Bence kişisel kariyeri ve işi her zaman bir numaralı önceliğiydi.”
Kurz hükümetten ayrıldıktan sonra teknoloji yatırımları dünyasına yöneldi.İlk olarak 2017 yılında siber casusluk devi Peter Thiel ile tanıştı ve 2021 yılında aşırı sağcı milyarderin şirketlerinden biri olan Thiel Capital’de işe girdi.ABD’deki sağcı davalara en büyük bağışçılardan biri olan Thiel, casus teknolojisi dünyasına derinden dahil: Yığınlarca verinin tasnif edilmesine ve sömürülmesine olanak tanıyan şirketi Palantir, ABD hükümetinin uluslararası casus makinesinin güçlendirilmesine ve genişletilmesine yardımcı oldu.

Dream’in kuruluşu duyurulduğunda, Kurz’un Thiel ve dolayısıyla Palantir ile olan bağlantıları alarm verdi. Avrupa Parlamentosu’nda, Pegasus ve eşdeğer gözetleme casus yazılımlarının kullanımını araştırmak üzere kurulan Soruşturma Komitesi’ndeki milletvekilleri dikkat çekti.

Bu yılın başlarında hazırlanan bir komite raporunda “Kurz ve Hulio arasındaki işbirliği, casus yazılım endüstrisi ile Peter Thiel ve şirketi Palantir arasında dolaylı ama endişe verici bir bağlantı oluşturuyor” denildi. (Thiel’in NSO ya da Dream ile bir ilişkisi bulunmadığını, Thiel’in işlerini bilen bir kişi The Intercept’e söyledi).

Kasım ayında Avrupa Parlamentosu’nun yaklaşık yüzde 80’i, Avrupa Komisyonu’nu, NSO’nun Pegasus yazılımı da dahil olmak üzere üye ülkelerdeki casus yazılım istismarıyla mücadele etmek için yeterince çaba göstermediği için kınamak üzere oy kullandı.

Dream’in, kendisinden önceki NSO gibi, güçlü siber güvenlik araçlarını kötü amaçlar için kullanabilecek otoriter hükümetlere satıp satmayacağı konusunda sorular ortaya çıktı.

İsrailli iş dünyası yayını Globes tarafından Dream’in mallarını nereye satacağı sorulan Kurz, “Bu İsrail’de kurulmuş bir şirket ve şu anda Avrupa pazarına bakıyor” dedi.

Globes’a göre Kurz, Avrupa hükümetlerine kapıları açmak için göreve getirildi. Dream, müşterilerinin halihazırda büyük bir Avrupa ülkesinin siber güvenlik otoritesini içerdiğini söyledi, ancak hangisinin olduğunu söylemeyi reddetti.

Zaman içinde Avrupa, ticari siber güvenlik firmaları için güçlü bir pazarOpens in a new tab haline geldi. Pegasus komitesi kararının alınmasına öncülük eden Hollandalı parlamenter Sophie in ‘t Veld, The Intercept’e verdiği demeçte “Avrupa bu tür işler için bir cennet” dedi.

İsrail SağıDream’in sağcı ağı hiçbir yerde İsrail’de olduğu kadar yoğun değil.Dream’in son 33 milyon dolarlık bağış toplama turuna liderlik eden Cumhuriyetçi bağışçı Dovi Frances, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya yakın bir isim. İsrail Enerji Bakanlığı’nda altı yıl boyunca siber güvenlikten sorumlu olan Lior Atar ise bu yılın başlarında Dream’e katılmak üzere doğrudan devlet görevinden alındı.

Dream yetkililerinin İsrail sağıyla olan ilişkileri tabandaki sağcı hareketlere de uzanıyor.İki yatırımcı ve Hulio, İsrail’in en büyük milis gücü olarak kabul edilen HaShomer HaChadash ya da “yeni muhafızlar” adlı örgütte yer alıyor.2007’de kurulan ve kar amacı gütmeyen bir Siyonist eğitim kuruluşu olan HaShomer HaChadash, İsrail’in büyük ölçüde Gazze sınırı boyunca uzanan tarım arazilerini koruduğunu söylüyor.

“Dream’i her şeye rağmen dünyanın en büyük siber güvenlik şirketi haline getirmek için sabırsızlanıyorum.Bu sözümü bir kenara yazın: Öyle olacak.”
Dream’in kurucu ortağı Eisenberg, HaShomer HaChadash’ın yönetim kuruluna başkanlık ediyor.Hulio, Mayıs 2017’de – NSO Group’un 1 milyar dolara satışa çıkarılmasından bir ay önce – HaShomer HaChadash yönetim kurulu üyesi oldu ve gruba yaklaşık 100.000 dolar bağışta bulundu. (Ne Dream ne de HaShomer HaChadash Hulio’nun yönetim kurulunda kalıp kalmadığına ilişkin sorulara yanıt vermedi).Haaretz’e göre Dream’in bir diğer yatırımcısı Noam Lanir de örgüte yaptığı katkıları açık bir şekilde dile getirdiYeni sekmede açılır.

İsrail Şirketler Kurumu’na sunulan belgelere göre HaShomer HaChadash’ın 2022 yılı bütçesi yaklaşık 33 milyon dolar ve bunun 5 milyon dolardan fazlası hükümetten geliyor.Grubun personelinin bir kısmı gönüllülerden, bir kısmı da İsrail ordusunda görevli muvazzaf personelden oluşuyor.

İsrail’deki demokrasi karşıtı kışkırtmaları izleyen Demokratik Blok’un başkanı Ran Cohen, “Ana akım bir örgüt gibi görünüyorlar,” dedi. “Ancak gerçekte gündemlerinin kökeni sağ kanada dayanıyor.Batı Şeria’daki yasadışı karakollarda da faaliyet gösteriyorlar.”Dream için HaShomer HaChadash, yurtiçinde ve yurtdışında sağ ile olan verimli bağlantılarının yalnızca bir düğümü.Bu bağlantılar ve NSO Group’u dünyaya getiren iş becerileriyle Dream’in – adından da anlaşılacağı üzere – büyük hedefleri var. Başarılı bağış toplama kampanyasını duyuran YouTube videosunda ABD’den konuşan VC Frances, “Her şeye rağmen Dream’i dünyanın en büyük siber güvenlik şirketi haline getirmek için sabırsızlanıyorum” dedi. “Bu sözümü bir kenara yazın: Öyle olacak.”

Odatv.com|Çeviri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx