İYİ Partili Türkkan, 6 Şubat’ı işaret etti… “BTK hesap verecek”

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, 6 Şubat depremleriyle ilgili yaşanan bir skandalı Türkiye ile paylaştı.

Türkkan, 6 Şubat’ta yaşanan büyük depremde Google’ın bölgedeki tüm kullanıcılara depremin hemen öncesi deprem uyarı bildirimi gönderdiğini ancak ne deprem bölgesinde ne de Türkiye’de kimsenin bildirim almadığını ifade etti. Google yetkililerinin milyonlarca insanı uyardığını belirten Türkkan, ancak o gece tüm Türkiye ile birlikte sistemin de uyuduğunu belirtti.

TÜRK TELEKOM, TURKCELL, VODAFONE, BTK SORUMLUSU KİMSE ONBİNLERCE CANIN HESABINI VERECEK!

Türkkan’a göre esas skandal burada başlıyor. Çünkü o gece böylesine hayati öneme sahip ve kamu sorumluluğu olan bir sistem neden çalışmadı? Türkkan bu sorunun yanıtını arıyor ve sorumluların bulunmasını, ortaya çıkarılmasını istiyor.

Türkkan, sistemle ilgili şu detaylara da dikkat çekiyor; “Sisteme dışarıdan müdahale edilebiliyor olmalı ki; 12 Kasım 2022’de yapılan deprem tatbikatında insanlara deprem bildirimi uyarısı göndermeye kalktınız. Hatta o gün benim telefonum öğlen saatinde uyarı almıştı. İlk defa da karşılaştığım ve akşam 18.57’de beklediğim bir bildirimdi. Kimileri sabah, kimileri gece yarısı bildirimi aldılar.

Peki herkese neden aynı anda uyarı yapamıyorsunuz?

6 Şubat’ta bırakın deprem bölgesini, Türkiye’de kimsenin uyarı almaması cevapsız bırakılacak bir konu değil.

Kamu güvenliğiyle alakalı bir durumdan söz ediyorum.”

ONBİNLERCE İNSAN BİR SANİYE BİLE ÖNCE UYANMIŞ OLSAYDI BUGÜN HAYATTAYDI

Türkkan, sosyal medya hesabından paylaştığı videoda depremin çok yakında olduğunu belirterek, “Kentsel dönüşümün tamamlanmasını beklersek çok geç kalırız.” dedi ve erken uyarı sistemlerini kusursuz hale getirmemiz gerektiğini vurguladı.

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan; “Belli ki İstanbul başta olmak üzere şehirlerimizi kısa vadede kurtarmamız mümkün değil. Ancak yüzbinlerce hayatı kurtarabiliriz. İşte burada çok daha hızlı ve ucuz bir yol karşımıza çıkıyor. Deprem erken uyarı sisteminden söz ediyorum.

Google böyle bir hizmeti zaten dünya çapında sunuyor. Büyük bir depremden 1 saniye öncesi bile bildirim almak mümkün.

1 saniye deyip geçmeyin. Ortada bir hayat memat meselesi var. Belki kimilerimizin yakınları 1 saniye öncesinde uyanabilmiş olsaydı yatakla tavan arasına sıkışmayacaktı, o çöken kolonun yanında olmayacaktı. Kaldı ki bu tür sistemler deprem merkezine uzaklığınıza göre 20 saniyeden 60 saniyeye kadar hepimizi önceden uyarabiliyor. Ne demek istediğimin farkındasınız değil mi?” dedi.

SÜLEYMAN SOYLU’YU İŞARET ETTİ

Türkkan, sorumluların hesap vermesi gerektiğini belirtirken birçok ayrıntıya da dikkat çekti. Türkkan açıklamalarında;

“Böyle bir uyarı sisteminin, ülkeyi yönetenler de farkında olmalı ki; her ne kadar beceremeseler de 12 Kasım 2022 günü gerçekleşen deprem tatbikatında, saat 18.57’de deprem uyarısını Türkiye’de milyonlarca insana ulaştırmak istediler.” vurgusunu yaptı.

ANTALYA DEPREMİNDE 1 DAKİKA ÖNCEDEN UYARMIŞTI, KAHRAMANMARAŞ’TA ÇALIŞMADI

Türkkan, 5 Ocak 2022 tarihinde Alanya açıklarında yaşanan 5,3’lük deprem için 1 dakika önceden bölgedeki kullanıcıların uyarı aldığını ancak Kahramanmaraş’ta sistemin hiçbir şekilde çalışmadığını söyledi. Türkkan, Google sistemiyle ilgili olarak dünyadan da örnekler vererek; “Sistem Malezya, Endonezya, Meksika ve Japonya’daki depremlerde saliseler öncesi bile olsa insanları uyardı. Ancak nedense Türkiye’de sistem insanlarla birlikte deprem sırasında uyuyordu. Google yetkililerin açıklaması ortada. İktidardaki sorumluların da sisteme dışarıdan müdahale edebildiğini artık biliyoruz.

Türkiye’de; Turkcell, Vodafone ve başta Türk Telekom olmak üzere bu beceriksizliğin sorumluları kim?

Kim Türkiye’de interneti filtreden geçiriyor? BTK’nın vicdanı rahat mı?

Ya da kim deprem uyarısı gibi hayati bir bildirimin, uyarının önüne geçebiliyor?

İktidar bu soruların cevabını vermek zorunda. Çünkü tüm bu anlattığım sistem düzgün çalışıyor olsaydı, binlerce kişi daha bugün aramızdaydı. Hatta belki de şu an bu videoyu izleyebiliyor olacaklardı.

O yüzden beklenen İstanbul depremi öncesi bu sistemlerin kusursuzluğundan emin olana kadar gerek Meclis’te gerekse medyada bu soruları siz cevaplayana kadar sormaya devam edeceğim.” diyerek konuyu gündemde tutacağının altını çizdi.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx